Róża

Autor:: teaclub plaza W: Dodatki Dnia: wtorek, maja 17, 2016 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 1150

Róża - od czasów najdawniejszych stosowano w lecznictwie przede wszystkim owoc róży. Owoce zawierają dużo witaminy C, która w niektórych owocach może dochodzić nawet do 6%. Owoc działa lekko przeciwskurczowo i moczopędnie. Znakomicie uzupełnia niedobory witaminy Chorzy wszelkiego rodzaju przeziębieniach i chorobach przebiegających z gorączką. Owoc zmniejsza nadmierną kruchość naczyń krwionośnych i jest też wykorzystywany w kamicy nerkowej i wątrobowej. Famakopea Brytyjska z 1983 roku zaleca stosowanie owoców w biegunkach, stanach gastrycznych i przy nadmiernym pragnieniu. Róża zmniejsza ból w stanach zapalnych. W ostatnich latach odkryto nowe właściwości róży- działanie antyoksydacyjne, bardzo istotne przeciwzapalne działanie w chorobach takich jak zapalenie tkanki chrzęstnej oraz w dolegliwościach towarzyszących zapaleniom kości i stawów. Istotne jest stosowanie zmielonych owoców jako przeciwzapalnych przy innych chorobach towarzyszących, kiedy nie można podać innych leków przeciwzapalnych. Owoc róży stanowi składnik mieszanek nasercowych, wykrztuśnych i żółciopędnych.

Odwar z kwiatów działa lekko ściągająco i przeciwzapalnie. Ciekawe jest dawne wykorzystanie róży. Ze świeżych owoców otrzymywano sok, a wysuszone stosowano jako lek w chorobach oczu. Liście w winie służyły do uśmierzania bólu. Leczniczo były tez stosowane zależnie, kwiaty, olejek różany, ale też przetwory, jak ocet różany, sok, cukier, syrop, miód, woda różana, maść oraz różane cukierki. Tradycyjna medycyna polecała owocnie róży jako środek moczopędny i przeczyszczający. Same nasiona jako środek moczopędny przy chorobach nerek i pęcherza moczowego. Olejek różany wykorzystywany w kosmetyce należy do najcenniejszych, a jego głównym producentem od lat jest Bułgaria, chociaż produkcję oleju zapoczątkowali tucy- miłośnicy zapachów. Znawcy oceniają, że do uzyskania 1 kg olejku trzeba 4000 kg płatków.

Kwiat pięknej róży był nieodzownym elementem wszystkich uczt, zwłaszcza u Rzymian. Już w tamtych czasach stała się symbolem tajemnicy. Jeśli gospodarz umieszczał ten kwiat nad stołem, goście wiedzieli, że treść rozmów "pod różą" ma zostać w tajemnicy. Malowano ja często na sufitach konfesjonałów, na plafonach w salach obrad, a także w winnicach. Znany i elitarny "Hotel pod Różą" w Krakowie, przy Trakcie Królewskim jest tego przykładem. Z płatków róży stulistnej do dnia dzisiejszego otrzymuje się wspaniałe konfitury używane chociażby jako nadzienie pączków.