Herbata jest dobra na wszystko?

Autor:: teaclub plaza W: Poradniki Dnia: poniedziałek, maja 9, 2016 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 669

HERBATA JEST DOBRA NA WSZYSTKO?

Według mistrzów Wasowskiego i Przybory z Kabaretu Starszych Panów:

„Bo póki ciebie, ciebie nam pić,

póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć,

herbatko, herbatko, herbatko!”

Ale czy w istocie tak jest? I co herbata w sobie zawiera? I czy jest dobra na wszystko?

Alkaloidy – najbardziej znanym alkaloidem kawowym i herbacianym jest kofeina (w herbacie: teina). Filiżanka herbaty zawiera mniej teiny w porównaniu do filiżanki kawy, co wynika z tego, iż używamy mniejszej ilości liści herbacianych do zaparzania. Dodatkowo – teina wiąże się z taniną, przez co działa mniej agresywnie na układ sercowo-naczyniowy. Nie odkłada się w naszym organizmie, a jej główne działanie to pobudzenie naszego układu nerwowego. Usuwa senność, zmęczenie, rozszerza naczynia krwionośne.

Garbniki – stanowią około 15-30% suchej herbaty, są to m.in. katechiny, polifenole. Świeżo zaparzona herbata zawiera mało garbników, lecz więcej teiny. W miarę upływu czasu parzenia do naparu uwalnia się coraz więcej garbników, a więc herbata staje się bardziej wyrazista w smaku: bardziej cierpka, ma więcej goryczki.

Olejki eteryczne – stanowią około 0,08%, a zatem jest ich niewiele. Suche liście herbaty posiadają około 30 rodzai olejków eterycznych, które pojawiają się w herbacie w zależności od jej pochodzenia. Wyróżnia się nuty takie jak: o zapachu cytryn, miodu, wanilii, róży czy też akcenty  korzenne. Każda klasyczna herbata posiada szeroki wachlarz aromatów, które kuszą swoją niepowtarzalnością.

Związki białkowe – stanowią około 15-25% suchej herbaty. Podczas produkcji zielonej herbaty powstają liczne aminokwasy, które w podwyższonej temperaturze wchodzą w reakcje z innymi związkami zawartymi w liściach camelia sinesis, tworząc aldehydy. Związki te odpowiadają za intensywność aromatu naparu herbacianego. Naliczono około 20 rodzajów różnych aminokwasów, które wpływają w sposób regenerujący na układ nerwowy człowieka.

Witaminy – najsilniejsze działanie wykazują herbaty zielone i czerwone. Najważniejsza z witamin to witamina P, czyli bioflawonoidy, które usuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki. Napar herbaciany posiada również witaminy: A, B1, C, K, PP, kwas pantotenowy. Najsłabsze zdrowotne działanie wykazuje herbata czarna.

Związki nieorganiczne – i mikroelementy, takie jak: związki żelaza, magnezu, sodu czy potasu, wapnia, a także fluoru. Wspomagają pracę całego organizmu, a nie od dzisiaj mawia się, że regularna degustacja herbat zielonych chroni zęby przed próchnicą.