JAK ROZPOZNAĆ BIAŁY WRZĄTEK?

Autor:: teaclub plaza W: Herbata Dnia: piątek, maja 6, 2016 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 5897

Czytając o optymalnej temperaturze zaparzania herbat czarnych czy czerwonych często czytamy o „białym wrzątku”. Do drugie z trzech stadiów wody wrzenia wody, które obserwuje się w momencie , gdy gotowana woda osiąga temperaturę około 95-96°C. Niektórzy mówią, że woda taka wygląda jak górski potok – jest wzburzona i zaczynają się w niej pojawiać pęcherzyki powietrza w bardzo dużej ilości. Ale po co to wszystko?

Woda nie przegotowana posiada dalej tlen, który wzbogaca smak oraz aromat. Ważny jest również dobór wody – najlepiej, aby była ona wodą źródlaną niskozmineralizowaną, aby podczas zaparzania nie zmieniła smaku naparu herbacianego. Woda pochodząca z kranu podczas zagotowania bez wcześniejszej filtracji mętnieje. Wiadomo również, że zawiera ona w sobie sporo kamienia, który działa niekorzystnie na nasz organizm. Oczywiście – zależy to od rejonu, w którym mieszkamy. Jeśli podczas gotowania wody usłyszymy szum to znaczy, że w czajniku niedługo uzyskamy wodę o temperaturze 95°C. Istotny jest także czajnik. W czajniku stawianym na gazie czy też w elektrycznym ciężko jest na początku zaobserwować ten efekt – trzeba mieć wyczucie. Jeśli chcielibyście mieć pewność to zawsze istnieje możliwość zakupienia tygielka stawianego na
kuchence oraz termometru do mierzenia temperatury. Dbanie o czystość czajniczka też jest bardzo ważna...

Najważniejsze, aby degustacja herbaty sprawiała nam przyjemność, bo wszem wiadomo, że liście herbaciane zaparzane w 100°C również oddadzą swój smak i aromat.