JAPAN GYOKURO ASAHI

Autor:: Rafał Niedźwiecki W: Herbata Dnia: wtorek, listopada 3, 2015 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 2989

Czym jest Gyokuro? Ja tę herbatę uważam za najlepszą pozycję pochodzącą prosto z Japonii. Wyjątkowa, zielona herbata okraszona ogromną sławą, ale... Japan Gyokuro AsahiDlaczego?

Gyokuro, czyli dosłownie „szlachetne krople rosy” bądź „jadeitowa perła” to jedna z najwykwintniejszych sypanych herbat pochodzących z japońskich wysp. Proces jej produkcji jest nietypowy i wymaga wiele uwagi, która później owocuje w nieoceniony i znakomity smak. Herbata ta powstaje na wysokogórskim terenie w okresie wiosennym. 50% jej upraw znajduje się na wyspie Kyushu w prowincji Fukuoka w okolicach miasta Yame. Na 20 dni przed zbiorem krzewy herbaciane przykrywa się matami bambusowymi, przez co do rosnących pąków dociera światło w minimalnej ilości. Przytłumione promienie słoneczne nie niszczą garbników, lecz zwiększają ilość chlorofilu w liściach. Teanina ulega zmienie w L-Teaninę, która łagodzi napięcia i działa odprężająco na organizm. Gotowe listki do przygotowania naparu przypominają małe, drobne zielone igiełki. Kolor liści jest mocniejszy, bardziej zielony; napar, który się otrzymuje ma wyrazisty, intensywny smak, ale bez wyczuwalnej nuty goryczki.

            Napar, który się otrzymuje ma jasny, zielonkawy kolor. Posmak jest lekki, delikatnie słodki o intensywnym, kwiecistym aromacie. Nie wyczuwa się charakterystycznej nuty goryczki, która towarzyszy herbatom zielonym nawet podczas dłuższego zaparzania. Regularnie degustując Gyokuro wspomaga się swój organizm w naturalny sposób. Herbata ta posiada właściwości bakteriobójcze i z tego względu jest polecana osobom o obniżonej odporności organizmu. Doskonale wpływa na cerę, ponieważ posiada znaczną ilość polifenoli, a są to substancje, które niwelują wolne rodniki. L-Teanina spowalnia proces wchłaniania kofeiny do organizmu, przez co zmniejsza jej dawkę, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie. L-Teanina wpływa na poziom serotoniny i dopaminy, więc można ująć, że jest naturalną dawką szczęścia. U niektórych osób pobudza emitowanie fal alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu, a jednocześnie czujności umysłowej. Poprawia pracę układu nerwowego oraz mózgu.

            Gyokuro pije się, a właściwie delektuje z małych czarek bądź shiboridashi, czyli małego naczynka z przykrywką. Parzenie Gyokuro wymaga użycia wody nie wyższej niż ok. 60°C. Czas parzenia nie powinien być dłuższy niż 4 minuty, lecz najczęściej zaparza się ją przez 1 lub 2 minuty. Jedną porcję można zaparzać do 4 razy, lecz przy kolejnych parzeniach należy odlać pozostały napar w celu uniknięcia zgorzknienia. Herbata podawana jest zazwyczaj po jedzeniu lub na specjalne okazje. Bardzo często można ją spotkać w towarzystwie sushi jako miłe zakończenie posiłku.