Kawa brazylijska

Autor:: Rafał Niedźwiecki W: Kawa Dnia: środa, listopada 4, 2015 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 2573

Café, napój typowy dla Brazylii, jest tam mocna i słodka. Nazywa się ją cafezinho i podaje w sposób podobny do espresso, z dużą ilością cukru, bez mleka. Z gorącym mlekiem zaś podawana jest cafe com leite we wszystkich regionach Brazylii na śniadanie. Cafezinho jest pita często i o każdej porze dnia.brazylia carmo

Korzenie kawowej potęgi Brazylii sięgają... pewnego bukietu. W XVIII wieku doceniano już wartość kawy i dlatego w koloniach pilnie strzeżono, pod groźbą więzienia, by sadzonek kawowca nikt nie wywiózł poza granice. A jednak, w 1727 roku, Brazylijczyk Francisco de Mello Palheta ?zdobył? sadzonki kawowca w Gujanie Francuskiej. Czy był dyplomatą, czy oficerem, czy jak dziś powiedzielibyśmy wywiadowcą gospodarczym? nie wiadomo. Historia, a może legenda, mówi o roli uczucia żony gubernatora do niego. Otóż, w podzięce za miło spędzony razem czas, za przyjaźń i adorację, podczas pożegnalnego spotkania Pani Gubernatorowa, nie bacząc na grożące jej konsekwencje, wręczyła Palhecie wielki bukiet kwiatów. Wśród nich były kwitnące gałązki kawowca, a także kilka młodych sadzonek. I tak oto, dzięki bukietowi, kawa znalazła się w Brazylii i zapoczątkowała rozwój imperium kawowego.

W latach 1770-1773 powstały pierwsze plantacje kawy w stanach Rio de Janeiro,Minas Gerais i w Săo Paulo. Rozwój upraw był tak wielki, że Brazylia stała się największym producentem kawy na świecie, zaś miasto Săo Paulo i port Santos wyrosły na metropolie. Mieszkańcy miasta Săo Paulo wystawili nawet pomnik roślinie, która przyniosła im bogactwo. Santos stało się jednym z głównych portów morskich Brazylii, z którego wysyła się do dziś więcej kawy niż z jakiegokolwiek innego portu na świecie.

Kawę produkowano metodami tradycyjnymi, wykorzystując pracę niewolników. Kiedy w 1850 roku wprowadzono zakaz handlu niewolnikami, a w 1888 ostatecznie zniesiono niewolnictwo w Brazylii, natychmiast wzrosły koszty produkcji. By nie zbankrutować, plantatorzy powiększali obszary upraw. To, razem z kryzysem w Europie, spowodowało gwałtowną nadprodukcję kawy. W 1906 roku produkcja z Săo Paulo (22 miliony worków, co stanowiło 64% produkcji światowej) zachwiała światową giełdą. Po kolejnych kryzysach w 1931 roku powstał Instytut Kawy, który narzucił plantatorom ścisłe reguły produkcji. Każda nowa sadzonka wymagała dodatkowej opłaty, a nadwyżki były palone. Tak oto około 5 mln ton kawy trafiło do pieców lokomotyw, a Brazylia, dotąd dominujący dostawca kawy, zachowała jedynie 30% udziału w rynku światowym.

Brazylia to kawowy potentat ? około 5 milionówosób jest zatrudnionych przy uprawie ponad 3 miliardów krzewów kawowca; na obszarze ponad 2 milionów hektarów produkuje się 2,18 mln ton kawy rocznie (2005 rok), co stanowi 1/3 światowego rynku.

Przed II wojną światową z Brazylii pochodziła ponad połowa światowej kawy; obecnie jest to już tylko 30%.

Gospodarka brazylijska jest dziś mniej uzależniona od kawy niż kiedyś, produkcja jej stanowi bowiem tylko 8-10 % produktu narodowego brutto i stanowi już tylko 1/5 jej eksportu. Mimo to zbiory kawy w Brazylii wciąż decydują o cenach na rynkach światowych. Dwa ataki mrozów w roku 1994 spowodowały gwałtowny skok cen w górę.

Kawy brazylijskie odznaczają się harmonijnym, łagodnym smakiem pozbawionym kwaskowatości. Jednak z określeniem?kawa brazylijska" nie wiąże się żadna konkretna charakterystyka, bowiem Brazylia produkuje wiele różnych odmian i gatunków ziarna. Klasyfikuje się ją według stanu, w którym została pozyskana, oraz portu, z którego się ją ekspediuje. Najlepsze kawy brazylijskie pochodzą ze wzgórz Santos i Bahia Lavato. Mają zrównoważony smak o lekkim czekoladowym aromacie.

Najchętniej uprawiane odmiany w Brazylii to głównie arabika: Bourbon, Catuai, Mundo Novo, Typica, Catuai i Maragotype. Uprawiana w Brazylii robusta przyjęła nazwę Canilon. Warto dodać, że Brazylia eksportuje ogromne ilości ziaren robusta o przeciętnej jakości.

Fazanda Lagoa, to plantacja położona na jednym z najlepszych terenów uprawnych pokrytego wzgórzami regionu Sul deMinas (stan Minas Gerais). Pochodząca z niej arabika ?Pergamino Sul De Minas? zaliczana jest do najlepszych gatunków kawy pochodzących z Brazylii. W odróżnieniu od kawy przeznaczonej na rynek masowy, opatrzona jest specjalnym certyfikatem nadanym przez BSCA ? Brazylijskie Stowarzyszenie Producentów Kawy Wysokogatunkowej. Jest łagodna i delikatna, charakteryzuje się średnią mocą i przyjemnym, pełnym smakiem.

 

Barbara Szwast
"Filiżanka Smaków" nr 4, grudzień 2008