Krótka historia herbaty

Autor:: W: Aktualności Dnia: piątek, czerwiec 29, 2018 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 233

Kiedy zaczęto pić herbatę?

Kolebką herbaty, o czym zapewne nie trzeba nikomu przypominać, są oczywiście Chiny. W literaturze wzmianki na temat tej rośliny pojawiają się już około V wieku przed naszą erą! Według jednej z wielu legend odkrył ją cesarz Shen Nung, kiedy to do szklanki przegotowanej, ciepłej wody wpadły przyniesione z wiatrem liście herbaty. Okazało się, że woda z liśćmi tajemniczej rośliny smakuje i pachnie bardzo dobrze, i od tamtej pory napar herbaty zaczął być coraz bardziej popularny na terenie Chin. Choć dziś nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy historia ta jest prawdziwa, to bardzo cieszy nas fakt, że herbata stała się tak znanym napojem.

Co dalej działo się z herbatą?

Kolejnym krajem, który stworzył nawet swój własny rytuał parzenia i picia herbaty jest Japonia, do której napar ten trafił właśnie z Chin. Przywiózł go mnich Dengyu Daishi, a pierwsza uprawa herbaty trafiła do cesarza, który bardzo szybko zakochał się w smaku herbaty. Co więcej, nakazał on jej uprawę w pięciu prowincjach, które otaczały stolicę Japonii. Dziś w każdym japońskim domu po ten napój sięga się bardzo często. Japończycy najchętniej wybierają herbatę zieloną.

Jak herbata trafiła do Europy?

Nie do końca wiadomo, kto pierwszy sprowadził herbatę do Europy, wiadomo jednak, iż miało to miejsce w XVII wieku. Prawdopodobnie przybyła ona do nas za sprawą Holendrów lub Portugalczyków, którzy wówczas zajmowali się sprowadzaniem orientalnych towarów na europejskie wybrzeże. Jak to często bywa, początkowo herbata nie cieszyła się zbyt wielką popularnością. Egzotyczny smak zdecydowanie różnił się bowiem od wybieranych przez Europejczyków trunków, a dodatkowo była ona bardzo droga i dostępna tylko dla wybranych.

Około połowy XVII wieku herbata zagościła w końcu w Wielkiej Brytanii, gdzie już zaledwie sto lat później stała się bardzo popularnym napojem. Nie od razu jednak wprowadzono zwyczaj popołudniowej herbatki. Zapoczątkowała go dopiero księżna Anna, która podawała ją z ciasteczkami lub chlebem i masłem. Zwyczaj picia herbaty o 17.00 do dziś cieszy się na Wyspach Brytyjskich dużą popularnością.

Skąd herbata wzięła się w Polsce?

W Polsce zwyczaj sięgania po herbatę zaczął się dopiero w okresie panowania króla Jana Kazimierza Wazy. Podobnie jak w przypadku innych krajów, także u nas napój ten był popularny przede wszystkim wśród szlachty i tych, których było stać na zakup cennych liści, choć wówczas mało kto przepadał za jej smakiem. Około wieku XVIII król Stanisław August Poniatowski przyczynił się do rozpowszechnienia tego napoju, podając ją na wydawanych przez siebie przyjęciach z miodem lub cukrem.

Z upływem czasu po napar herbaty sięgano coraz częściej i coraz chętniej, a dziś jest ona drugim tuż po wodzie, najpopularniejszym napojem na świecie.