Malina

Autor:: Rafał Niedźwiecki W: Dodatki Dnia: wtorek, listopad 3, 2015 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 829

Malina właściwa- suszone owoce i sok są typowymi lekami napotnymi i przeciwgorączkowymi. Sok malinowy jest stosowany do poprawiania smaku lekówmalina oraz jako dodatek do syropów stosowanych w przeziębieniach. Suszone owoce wchodzą w skład kilku mieszanek ziołowych o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym. Liście maliny stosowane jako środek przeciwbiegunkowy i w zaburzeniach trawienia u dzieci straciły obecnie na znaczeniu.

Malina moroszka jest popularna w Skandynawii, na Syberii i innych krajach dalekiej północy. Wszędzie jest rośliną bardzo cenioną ze względów smakowych i jako silny środek przeciwgrypowy i przeciwszkorbutowy. Wykorzystuje się zarówno owoce świeże, które mogą być długo przechowywane ze względu na dużą ilość kwasu benzoesowego, naturalnego środka konserwującego, jak i suszone, dostępne przez cały okres długiej zimy.

Myśliwi w arktycznych rejonach wykorzystywali suszone owoce jako jedyny i najlepszy środek przeciwko szkorbutowi. W Norwegii istniało oficjalne prawo zezwalające na zbieranie owoców moroszki tylko klasie uprzywilejowanej, natomiast zabronione pospólstwu. W Szwecji, Finlandii i Norwegii dżemy i wina są uważane za narodowy przysmak, w każdym kraju znane pod inną nazwą.