PŁATKI KWIATÓW

Autor:: teaclub plaza W: Dodatki Dnia: poniedziałek, maja 16, 2016 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 1312

Nasze ogrody są pełne historii, a historia kwiatów jest częścią ludzkości. Kwiaty spotyka się w religii, mitologii, a także w folklorze każdego rodzaju i pochodzenia. Ludzie kilka tysięcy lat temu malowali je na ścianach jaskiń i wychwalali w mitach. Od zamierzchłych czasów pąki, płatki, liście kwiatów służyły poetom i malarzom jako inspiracja. Niektóre kwiaty służyły jako pokarm, inne jako lekarstwo. Używano ich w heraldyce, a także służyły jako symbole reprezentujące różne religijne i polityczne ideały. Każdy z nas na pewni nie raz widział „Słoneczniki” Van Gogh'a. Jak kwiat ma się do herbaty?

Trzeba przyznać, że bardzo przyjemnie i aromatycznie, a dodatkowym atutem jest efekt wizualny. Ale czy tylko to płatki kwiatów w herbacie nam oferują? Mawia się, że olej ze słonecznika obniża cholesterol, a także cukier we krwi. Zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, poprawia przemianę materii, a także wzmacnia system nerwowy.

Majowie płatki słonecznika gotowali bądź smażyli solą i podawali je jako afrodyzjak. W medycynie ludowej słonecznik stosowany był niegdyś przeciwko malarii, natomiast nie każdy wie, że działa również przeciwgorączkowo przy grypie, przeziębieniach, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Napar z płatków słonecznika pobudza apetyt oraz wspomaga procesy trawienne, a także pozwala na łatwiejsze przyswajanie pokarmu.

Bławatek jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Płatki bławatka zawierają antycyjanidyny, flawonoidy oraz sole mineralne w tym dużo manganu. Działają również moczopędnie i przeciwzapalnie. W wielu salonach urody wykorzystuje się maseczki z bławatka w celu złagodzenia opuchlizn pod oczami. Napar z kwiatów polecany jest osobom, które chorują na nerki, a także tym, u których pojawiają się stany zapalne kłębków i miedniczek nerkowych. Płatki bławatka pomagają również w walce z kamicą nerkową.

Malwę niewiele osób kojarzy, a ma ona właściwości podobne do prawoślazu czy szeroko znanego hibiskusa. W wyciągu z płatków malwy znajdują się silne przeciwutleniacze, takie jak: antocyjany, garbniki czy flawonoidy. Mieszanki z zawartością kwiatu malwy ułatwiają odkrztuszanie, a także łagodzą chrypkę. Podobnie jak siemię lniane, malwa łagodzi bóle żołądka. Posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne, a napary z kwiatów malwy pomagają przy leczeniu stanów zapalnych skóry oraz spojówek.

Warto wybierać herbaty z dodatkiem płatków kwiatów czy zaparzać je samodzielnie. Prócz efektu wizualnego w postaci wirujących, kolorowych refleksów w herbacie możemy zrobić wiele dobrego dla swojego zdrowia.