Sencha czy bancha, chińska czy japońska?

Autor:: teaclub plaza W: Herbata Dnia: niedziela, marca 26, 2017 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 9197

Choć mogłoby się wydawać, że zakup zielonej herbaty to zadanie dziecinne proste, w istocie by dokonać satysfakcjonującego wyboru musimy się trochę natrudzić. Dla wielu z nas zielona herbata to po prostu zielona herbata, bez żadnych różnic i dziwności. Prawda jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Spróbujemy zatem wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

Sencha

Sencha jest to najpopularniejszy rodzaj zielonej herbaty. Pochodzi z wczesnych, wiosennych zbiorów. Listki tej herbaty są młodsze, przez co natężenie substancji odpowiadających za smak jest w nich większe. Stąd też bardziej zdecydowane nuty herbaty z wiosennych zbiorów. Ma też ona zwiększone działanie pobudzające, gdyż zawiera więcej teiny.

Bancha

Bancha pochodzi natomiast z późniejszego, jesiennego zbioru. Są to duże twarde liście wraz z szypułkami. Napar z listków banchy jest delikatniejszy od tego z listków senchy, zdecydowanie mniej goryczkowy i mniej pobudzający.

Jeśli zastanawiacie się więc nad wyborem delikatnej zielonej herbaty to wskazana będzie bancha. Częstym kryterium wyboru jest też pora dnia, w której pijemy herbatę – dla fanów porannych naparów polecamy Senchę, natomiast dla tych, którzy po filiżanki sięgają dopiero wieczorem zdecydowanie Banchę.

A co jeśli chodzi o kraj pochodzenie – chińskie czy japońskie?

Japońskie zielone herbaty wyróżnia proces ich produkcji. Są one traktowane parą wodną, zamiast zwyczajowego prażenia. Zabieg ten nadaje im ciemniejszej oraz bardziej połyskującej barwy, w porównaniu do zielonych chińskich herbat. Proces ten dodatkowo nadaje japońskim herbatom także specyficznego smaku, który zdecydowanie będzie się różnił od herbat chińskich. Japońskie będą mocno orzeźwiające lecz pod względem goryczki delikatniejsze od chińskich. Dodatkowo zachowają dużą ilość witamin, a zawartość teiny (substancji pobudzającej) będzie stosunkowo niska co uczyni napar słabo pobudzającym.

Japońska bancha

Japońska sencha

Chińskie natomiast są intensywniejsze w smaku i bardziej pobudzające, częściej dominuje w nich znana nam trawiastość i goryczka. Nie da się jednak zdefiniować dokładnie smaku chińskich herbat, gdyż występuje wśród nich olbrzymie zróżnicowanie w zależności od plantacji, z której pochodzą liście. Możemy trafić na niezwykle mocne i orzeźwiające smaki, ale także na wysoce aromatyczne i zachwycające kwiatowym bukietem.

Chińska organiczna sencha

Bez względu na rodzaj wybranej herbaty, aby uzyskać odpowiedni jej smak należy pamiętać o podstawowych zasadach parzenia. Zielone herbaty zalewamy wodą o temperaturze 70-80 stopni C. Sencha równie dobrze zaparzy się w chłodniejszej wodzie (60 – 70 st.C), natomiast bancha ze względu na delikatny smak i duże liście woli wyższe temperatury ok 80st.C. Czas parzenia to 2-3 minuty, można go jednak różnicować i dopasowywać do własnych potrzeb. Niemniej przeparzona herbata nie będzie już tak smaczna, jak ta, której czasu dopilnujemy. W przypadku zielonych herbat, bez względu na rodzaj, te same listki możemy wykorzystać do trzykrotnego parzenia.