Tajemnice Earl Greya

Autor:: teaclub plaza W: Aktualności Dnia: wtorek, lipiec 30, 2019 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 186

Earl Grey to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych herbat. Znana i rozpoznawana jest niemal wszędzie. Swój niezwykły aromat i wyrazisty smak zawdzięcza pomarańczy bergamocie.

Ceylon Earl Grey, to właśnie jedna z takich z herbat. Wyrazisty i zdecydowany smak, który jednocześnie niezwykle orzeźwia. Co jednak sprawia, że herbata jest "Earl Grey'em"?

Ceylon Earl Grey

Skórka owoców, kwiaty i liście są źródłem eterycznych olejków – olejku bergamotowego stosowanego właśnie w produkcji herbaty Earl Grey oraz olejku nerolowego stosowanego w perfumerii (m.in.woda kolońska).


Znajduje też zastosowanie w aromaterapii, gdyż słynie ze swoich właściwości antydepresyjnych oraz leczniczo przy problemach układu trawiennego.


Bergamotę zazwyczaj dodaje się do herbat czarnych, najczęściej pochodzących ze Sri Lanki (Ceylon) lub z Indii (Darjeeling). Niekiedy występują również różne wariacje herbat białych, zielonych, czy oolong, które noszą miano Earl Greya. Powstaje też wiele mieszanek, w których oprócz olejku bergamotowego znajdziemy różne cząstki owoców, przyprawy, czy płatki kwiatów.


Ceylon Earl Grey Mango


O powstaniu Earl Grey’a krążą różne mniej lub bardziej prawdziwe legendy. Co do jednego są one zgodne: nazwa herbaty wywodzi się od pewnego angielskiego hrabiego - Earla Charlesa Greya II, który w latach 30 XIX wieku był premierem Wielkiej Brytanii. Samo słowo "Earl", niegdyś oznaczało człowieka zamożnego i potężnego, a jego odpowiednikiem jest słowo "hrabia".

Według pierwszej legendy dzielny hrabia uratował życie syna hinduskiego radży, gdy ten niemal został pożarty przez tygrysa, a w nagrodę otrzymał aromatyczną mieszankę herbaty z olejkiem z bergamotki.

Według drugiej legendy hrabia Grey podróżując do Chin ocalił życie tonącemu dziecku. Owe okazało się synem mandaryna, czyli urzędnika biurokracji w cesarskich Chinach. W ramach wdzięczności mandaryn miał podarować hrabiemu tajemniczą skrzynię zawierającą herbatę. Ta legenda poddawana jest jednak pod dużą wątpliwość, gdyż na Wschodzie pija się herbatę zieloną i najczęściej bez dodatków owocowych.

Exotic Earl Grey


W jaki sposób naprawdę hrabia Grey stał się posiadaczem przepisu na aromatyczną mieszankę raczej nie dowiemy się nigdy. Niemniej jednak każda wersja legendy o Earl Gray'u chwali aromatyczny, głęboki smak herbaty. Tajemnicę receptury przekazał hrabia Grey londyńskiemu domu herbaty Jacksons of Piccadilly. Podobno herbata według oryginalnego przepisu jest w ciągłej produkcji od 1830 roku. Mieszanka ta stała się bardzo popularna w Anglii, a następnie w całej Europie i nie tylko.


Jedną z równie znanych herbat jest mieszanka Ceylon Lady Grey. Ta z kolei została wymyślona na cześć żony Charlsa Greya, aby nie poczuła się urażona, że herbata Earl Grey, sławi tylko męża. Lady Grey różni się od Earl Greya dodatkiem skórki z cytryny. Niewielka domieszka korzystnie wpływa na smak herbaty, czyniąc ją bardziej cytrusową.

Ceylon Lady Grey


Oprócz wyżej wspomnianych herbaty Ceylon Earl Grey oraz Ceylon Lady Grey, w ofercie naszego sklepu mamy przede wszystkim: Ceylon Earl Grey Mango, French Earl GreyEarl Grey SuperiorEarl Grey Róża Cytryna oraz Bergamotę z Jaśminem. Z kolei z oferty sezonowej: Ceylon Pomarańczowy Earl GreyExotic Earl Grey oraz dwie wyjątkowe mieszanki - White Lady Grey oraz Bancha Blue Sky, których bazą są kolejno biała oraz zielona herbata.