Naczynia do yerby 

Yerba Mate tradycyjnie parzona jest w specjalnych naczyniach nazywanych matero lub kalebasą. W naszym sklepie znajdą Państwo wyroby z naturalnej tykwy i ceramiczne w różnych kolorach i kształtach. Dostosowane do potrzeb zarówno początkujących jak i bardziej zaawansowanych miłośników yerby.  

Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów

Naczynka do yerba mate

Picie yerba mate to prawdziwy rytuał. Niezmiennie, od wieków wygląda on tak samo. Długa chwila spędzona w towarzystwie pobudzającej herbaty o naturalnej zawartości kofeiny to dla rdzennych Indian było wyjątkowe święto, powtarzające się codzienne. Sztuka picia yerby dotarła również do Europy, również u nas dużą wagę przywiązuje się zarówno do samego rytuału, jak też wyboru naczynia do yerby. Jest ono niezwykle ważne, dlatego należy dobrze poznać różnego jego rodzaju, aby właściwie przygotować aromatyczny gorący napój.

Yerba – naczynie z różnych materiałów

Naczynie do yerba mate może być wykonane w bardzo różny sposób. Niekiedy wykonuje się je z różnych gatunków drewna, co w niewielkim stopniu może zmieniać smak herbaty. Są wybierane przede wszystkim przez estetyków, którzy gustują w naczyniach efektownie zdobionych. Jeżeli się zdecydujesz na drewniane naczynie do yerba mate, musisz odpowiednio je wcześniej przygotować, czyli przeprowadzić proces currado, w ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się na nich pęknięć. Należy je powtarzać co jakiś czas, przez co będziesz się cieszyć swoim zakupem znacznie dłużej.

Najbardziej pożądanymi są naczynia do yerby wykonane z owocu tykwy. Występują najczęściej w kolorze brązowym lub czarnym i mają charakterystyczny okrągły kształt. Również w ich przypadku konieczne jest wcześniejsze ich przygotowanie. Wyróżniamy kilka rodzajów naczyń wykonanych z tykwy. Calabaza jest najbardziej tradycyjne, wykonane jest z dolnej części owocu. Porongo z kolei jest węższe, a ścianki naczynia są grubsze, dzięki czemu temperatura napoju utrzymywana jest przez dłuższy czas. Trzecią opcją jest naczynie ceramiczne, nie musisz go specjalnie przygotowywać przed pierwszym parzeniem. Ich cena jest niewielka, a wybór wzorów, kolorów i kształtów jest niezwykle bogaty.