Świeżo palona? Świeżo zmielona? A może tylko Arabika? W poszukiwania najlepszego (dla nas samych) smaku kawy, można kierować się wieloma aspektami. Dyskusji nie podlega jedynie fakt, że do tego potrzebne są ziarna wysokiej jakości.
Podkategorie
Bari to połączenie wyjątkowej arabiki z Brazylii o czekoladowych i pistacjowych nutach, z arabiką pochodzącą z Dominikany, która wyróżnia się lekką słodyczą, intensywnym aromatem i zbalansowanym body o migdałowych nutach.
Wypalona w stopniu full city roast Brazylia Cemorrado to kawa dedykowana do parzenia w kawiarkach, ekspresach ciśnieniowych i automatach kawowych. W smaku przeważa czekolada i kakao, dopełnione delikatnie orzechowymi nutami.
Ziarna 100% Arabiki pochodzące z Dominikany, to wyjątkowe propozycja z wyczuwalną delikatną słodyczą, intensywnym aromatem i zbalansowanym body.
W smaku rześka, mocno owocowa z wyraźnie wyczuwalnymi cytrusami na pierwszym planie. Pozostawia przyjemny, delikatnie kwiatowy posmak na podniebieniu, który sprawia, że wciąż chcesz pić więcej!
Oryginalna mieszanka kaw jakości Fine Coffee stworzona z wyselekcjonowanych ziaren arabiki, pochodzących z Brazylii Cerrado i Indii Malabar.
Kawa Gwatemala z regionu Santa Rossa, to zbilansowana w smaku 100% arabika.
Gwatemala El Pacifico to 100% Robusta z regionu San Marcos. Kawowiec tam uprawiany jest z dużą dbałością o szczegóły dzięki czemu owoce można śmiało porównywać do dobrej jakości arabiki.
Kawa Indie Plantacja AA to bardzo dokładnie wyselekcjonowane ziarno, które wytwarzane jest metodą mokrą. Jej profil smakowy to orzechy nerkowca, przyprawy korzenne i tytoń.
100% Arabika, która cechuje się jedwabistym aromatem o wyczuwalnym smaku kakao i orzecha z owocową nutą. Kawa o żywej kwasowości i bogatym smaku.
Kawa z wyselekcjonowanych ziaren arabiki, pochodzących z Demokratycznej Republiki Konga. Kawa idealna pod szybki przelew, sprawdza się wyśmienicie do ekspresów przelewowych. Wypalana w polskiej palarni JAVA COFFEE ROASTERS, według receptur stworzonych przez Mistrza Polski Roasterów 2018, Rafała Kaniewskiego.
Kawa z wyselekcjonowanych ziaren arabiki, pochodzących z Meksyku. Kawa idealna pod szybki przelew, sprawdza się wyśmienicie do ekspresów przelewowych. Wypalana w polskiej palarni JAVA COFFEE ROASTERS, według receptur stworzonych przez Mistrza Polski Roasterów 2018, Rafała Kaniewskiego.
Kawa z charakterem. Nietuzinkowa mieszanka arabiki i robusty z Brazylii. Prawie całkowicie pozbawiona kwasowości, jednak zdecydowana i intensywna w smaku. Świetnie smakuje w klasycznym americano, a w połączeniu z mlekiem lub napojem sojowym zyskuje dużo łagodności.
Świeżo palona? Świeżo zmielona? A może tylko Arabika? W poszukiwania najlepszego (dla nas samych) smaku kawy, można kierować się wieloma aspektami. Dyskusji nie podlega jedynie fakt, że do tego potrzebne są ziarna wysokiej jakości.
Kolejna zmienna to pochodzenie ziaren. Obecnie kawę produkuje się prawie na całym świecie. Chociaż to kraje takie jak Kolumbia, czy Brazylia to te, które produkują jej najwięcej. Popularnymi krajami pochodzenia kawy jest również Etiopia, Kenia, czy Gwatemala. Tylko czy ma dla nas znaczenie, skąd pochodzą ziarna, skoro później i tak wszystkie są palone i wyglądają podobnie? Tak! Ma to nieraz ogromne znaczenie. W tych krajach mogą panować zupełnie inne warunki atmosferyczne. Temperatura, opady deszczu, wysokość uprawy i oczywiście sama gleba - to wszystko wpływa na wygląd i smak ziarna.
Arabika, czy Robusta? Wydawałoby się, że wybór jest prosty. Przecież "wszyscy" kochają Arabikę! To oczywiście jedynie wyolbrzymienie, bo Robusta ma wielu zwolenników. Ten rodzaj kawy zaczął pojawiać się również w sektorze specialty, który do tej pory był zdominowany jedynie przez Arabikę. Niemniej, każdy z gatunków kawy ma jeszcze więcej swoich odmian, więc Arabika, Arabice nie równa. Uogólniając, Robusta ma 2-3 razy większą zawartość kofeiny, ale też charakteryzuje się mocnym, intensywnym naparem o kwaśno-gorzkim posmaku. Arabika natomiast ma niższą zawartość kofeiny i jest łagodniejsza w smaku z lekką kwasowością.
Ogromne znaczenie ma również metoda przygotowania kawy. Ekspres? A jeśli tak, to jaki? A może metody alternatywne? Drip, Chemex, Aeropress? A może kawiarka? Wybierając kawę do ekspresu, kolbowego, czy ciśnieniowego lub do kawiarki, należy wybrać kawę paloną w stopniu średnim. Dzięki temu uzyskamy bardzo aromatyczny napar, z niedużą goryczką, a może nawet lekką nutą słodyczy. Z kolei jasne palenie dedykowane jest raczej do metod alternatywnych, czyli wszelkiego rodzaju metod przelewowych, v60, chemex, aeropress lub french press.