Autor:: W: Herbata Dnia: czwartek, lutego 8, 2018 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 13239

Herbata jaśminowa - charakterystyka i właściwości

Herbata jaśminowa to wyborny napój o wybornym aromacie. Kiedy i gdzie pojawił się ten wyborny napar? Należy do rodziny oliwkowatych krzew jaśminu dotarł do nas z Azji i Afryki. Na początku przyjął się w Europie w postaci rośliny hodowanej w doniczkach, szklarni i ogrodzie. W Polsce herbata jaśminowa zyskuje rosnącą popularność. Coraz częściej dostrzegamy jej niesamowite właściwości i coraz chętniej się nią delektujemy.

filiżanka herbaty jaśminowej
jaśmin - roślina

Nie taki zwykły jaśmin, jak mogłoby się wydawać

Jaśmin to wyjątkowy krzew o wielu walorach estetycznych (i nie tylko!). Posiada białe, żółte lub różowe kwiaty, które wiele lat temu zachwycały chińską arystokrację. Tę piękną roślinę większość z nas zna z legend, w których kwiaty jaśminu zamykają się za dnia, a otwierają nocą – właśnie dlatego zbiór jaśminu przypada na wczesny poranek. Dzięki składowaniu go w chłodnych pomieszczeniach, zebrana w ten sposób roślina nie więdnie i przestaje rozkwitać. Co ciekawe, aby najlepsze herbaty jaśminowe były jeszcze bardziej jaśminowe i zyskały niepowtarzalny aromat, producenci nierzadko umieszczają je kilkakrotnie na kilka godzin w pobliże kwiatu jaśminu, aby przeszły jego aromatem. Robi się to wieczorem, kiedy kwiaty zaczynają się otwierać. Ponadto wysuszony kwiat jaśminu dodaje się do każdego opakowania herbaty.

Niepowtarzalny smak i aromat herbaty jaśminowej

Ten aromatyczny napar cieszy się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na wyjątkowe właściwości zdrowotne i pozytywny wpływ na naszą urodę. Tym, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest smak herbaty jaśminowej. Zależnie od składników może być on wyrazisty i mocny, a jednocześnie uwodzicielski i delikatny. Jedno jest pewne – nawet najwięksi smakosze mogą mieć trudności z porównaniem jej do innych herbat. Herbata ta jest nieoczywistą przyjemnością dla podniebienia – jest pełna wyrazistego, a zarazem delikatnego smaku i aromatu.

Herbata jaśminowa w profilaktyce nowotworowej i nie tylko

Można mnożyć przykłady korzystnego oddziaływania herbaty jaśminowej na organizm. Przede wszystkim działa antykancerogennie i neutralizuje ataki wolnych rodników na organizm. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. To przełom w profilaktyce nowotworowej! Ponadto herbata jaśminowa pomaga łagodzić oparzenia skórne, na przykład słoneczne, a także zapalenia skóry i spojówek. Jaśmin jest też stosowany jako środek powstrzymujący rozwój infekcji. To jednak nie wszystko! Herbata tawyraźnie usprawnia pracę układu krwionośnego, może też ochronić przed zawałem serca, a także skutecznie wspomaga redukcję tak zwanego złego cholesterolu.

Bądź piękna z herbatą jaśminową

Warto pić herbatę jaśminową, ponieważ działa upiększająco – ma właściwości przeciwdziałające starzeniu! Regularne picie naparu wyraźnie wygładza skórę i niweluje oznaki zmęczenia. Dwie filiżanki herbaty dziennie to optymalna dawka, która pozwoli zachować pełnię zdrowia, młodzieńczy, piękny wygląd i dobre samopoczucie przez cały dzień. Herbata jaśminowa podobno jest też afrodyzjakiem… Smakosze jaśminowej herbaty wyznają nawet teorię, że systematyczne picie herbaty jaśminowej w postaci prawdziwego, chińskiego naparu sprawia, że ciało zaczyna emanować delikatnym jaśminowym aromatem.

Parzenie herbaty jaśminowej

Jaśminowy napar najlepiej przygotować z jednej łyżeczki suszu (na filiżankę) i zalać go ciepłą, przegotowaną oraz przestudzoną wodą. Proces zaparzania nie powinien przekroczyć czterech minut. W przeciwnym wypadku herbata może stracić swą miękkość, subtelność, jedwabistość i delikatny aromat.

Wypróbuj koniecznie:

czarka z herbatą jaśminową