Jak parzyć yerba mate?

Autor:: teaclub plaza W: Zioła Dnia: środa, maja 4, 2016 Komentarzy: 0 Wyświetleń:: 4390

Yerba Mate to napar otrzymywany z ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to tradycyjny napój mieszkańców Ameryki Południowej o właściwościach silnie pobudzających, rozjaśniających umysł i hamujących uczucie głodu. Jak wśród wielu tradycji wokół Yerba Mate narosło wiele legend i mitów dotyczących jego parzenia. Poniżej zamieszczamy krótki przewodnik po sposobach parzenia Yerby.

1. Metoda tradycyjna

Tradycyjnie Mate parzone jest w specjalnym naczyniu matero, które może być wykonane z owocu tykwy, rogu lub kopyta bawołu (tzw. guampa), specjalnego drewna Sao Paolo lub ceramiki. Matera wykonane z naturalnych materiałów wymagają specjalnego przygotowania przed pierwszym użyciem – przeprowadzenia tzw. curado. Matero z tykwy należy namoczyć przez noc, a następnie wydrążyć pozostałości ze ścianek tykwy. Zaleca się także pozostawienie na noc zalanych liści mate w celu nasiąknięcia naczynia smakiem Yerby. Matero wykonane z drewna Sao Paolo należy wypłukać wodą, pozostawić do całkowitego wyschnięcia, następnie nasmarować tłuszczem i pozostawić na noc. Przed zaparzeniem pierwszego naparu dokładnie wypłukać. Żeby naczynia z naturalnych materiałów służyły nam jak najdłużej należy przechowywać je w wilgotnych warunkach i nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia. Takie przechowywanie zapobiegnie przed pękaniem naczyń. Do tradycyjnego wyposażenia konesera mate potrzebujemy jeszcze bombillę, czyli specjalną słomkę zakończoną sitkiem, która umożliwi nam delektowanie się naparem bez połykania fusów. Dostępne są bombille metalowe, posrebrzane i bambusowe. Kolejnym krokiem jest parzenie. Co bardzo istotne Yerba Mate zaparzamy w wodzie o maksymalnej  temperaturze 80 st. C. Wyższa temperatura wyciąga z zioła nieprzyjemny, gorzki smak. Na początek przygody z Yerba Mate najlepiej stosować 2 łyżki stołowe suszu do jednego parzenia. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia można zwiększać i dostosowywać dawkę do swoich potrzeb, aby zmaksymalizować pozytywne działanie  Yerby. Jednak nie chcemy zaserwować sobie zawału serca przy pierwszym spotkaniu z Mate, dlatego pamiętając o jego silnym działaniu  pobudzającym, pierwsze dawki powinny być oszczędne. W matero susz usypujemy pod kątem. Tradycyjnie pierwsze parzenie jest hołdem dla świętego Tomasza, dlatego susz zalewamy małą ilością wody, tak aby została ona wchłonięta przez zioło. Kolejne parzenia przebiegają bez dodatkowych utrudnień – naczynie z tym samym suszem napełniamy wielokrotnie, do momentu aż całkowicie straci smak.

2. sposób europejski

Dla osób, które nie chcą aż tak angażować się w tradycję i rytuał związany z Yerba Mate doskonałą metodą parzenia będzie sposób europejski polegający na parzeniu mate w kubku z zaparzaczem. Do zaparzacza sypiemy potrzebną ilość mate – trzymając się zasady o oszczędnych początkach (nie więcej niż dwie łyżki stołowe na początku przygody z Mate). Następnie zalewamy ją w odą w temperaturze 70 – 80 st. C. Napar parzymy co najmniej 7 minut, jednak im dłużej parzony tym jego działanie będzie intensywniejsze. Susz możemy parzyć wielokrotnie.

3. Terere

To metoda parzenia Yerba Mate na zimno. Susz zalewamy wodą zmrożoną, najlepiej z kostkami lodu i długo parzymy. W ten sposób otrzymujemy orzeźwiający napar. Bardzo dobrze smakuje z dodatkiem soku z cytryny.

Niezależnie od tego na jaki sposób parzenia się zdecydujemy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– temperatura wody, którą zalewamy Yerba Mate nie powinna przekraczać 80 st. C.

– napar im dłużej parzony tym więcej oddaje swoich właściwości i tym silniejsze ma działanie pobudzające

– mając na uwadze swoje zdrowie warto pamiętać o silnym działaniu pobudzającym Yerba Mate i jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni stosować mniejsze dawki suszu.

– Yerba Mate ma wysoką zawartość witamin i mikroelementów, przez co skutecznie hamuje apetyt i uczucie głodu, przy okazji dzięki wysokiemu stężeniu substancji pobudzających przyspiesza przemianę materii, dlatego przy intensywnym stosowaniu Yerba Mate należy pamiętać o regularnych posiłkach.